Deratizácia, dezinfekcia, dezinsekcia
0907 318 959 info@cleaners-servis.sk

Ploštica posteľná v ubytovacích zariadeniach

Ploštica posteľná a jej výskyt nie len v domácnostiach, ale aj ubytovacích zariadeniach začína byť obrovským problémom plošne po celom Slovensku. Posledné roky raketovým tempom pribúdajú ubytovacie zariadenia a následne domácnosti s výskytom ploštice posteľnej. Sú to hlavne internáty, robotnícke ubytovne, motely, hotely - aj tie luxusné, samozrejme penzióny a priváty. Pokiaľ v ubytovacích zariadeniach nedochádza k monitorovaniu ploštíc skúsenou odbornou firmou a neinvestuje sa do preventívnych zásahov, je značne náročné, ak nie priam nemožné, zaznamenať výskyt ploštíc pri bežnom upratovaní izieb. V čase, keď je už výskyt ploštíc zjavný a zamorenie je také masívne, že živé jedince možno vidieť aj za bieleho dňa, ostáva jediná možnosť- uzatvorenie zariadenia a komplexná odborná dezinsekcia priestorov celej ubytovacej časti vrátane spoločných priestorov a chodieb. Netreba snáď ani pripomínať, že výskyt ploštíc v ubytovacom zariadení môže byť potom pre podnikateľa poriadna finančná záťaž, dokonca to je niekedy dobrý dôvod na rekonštrukciu zariadenia. Ploštica posteľná sa v takom prípade nestáva len problémom ubytovne alebo hotela, na jej výskyt doplatia hlavne ubytovaní hostia, ktorí si štípance od ploštíc často mýlia s poštípaním od komárov alebo iného hmyzu a situáciu málokedy riešia s personálom ubytovacieho zariadenia. Ako bonus si potom z dovolenky alebo internátu prinesú ploštice v batožine alebo oblečení priamo domov.
   

A zábava začína !

V krátkosti ponúkame niekoľko dobrých rád, ktoré odporúčame dodržať pred samotným sa ubytovaním na izbe ešte pred vybalením batožiny, ale aj pri návrate z dovolenky, školenia, internátu. Takáto zbežná kontrola Vám nezaberie viac ako 20 minút času.

  • Skontrolujte možný výskyt ploštíc ešte pred  vybalením batožiny ideálne ihneď ako sa ubytujete, skôr nič nevykladajte z tašiek, ani si nelíhajte spať.
  • Pred samotným vybalením nechajte batožinu ideálne v kúpeľni, kde podľa našich doterajších skúseností z terénu je pravdepodobnosť výskytu ploštíc minimálna. Nikdy ihneď nevykladajte obsah batožiny do skríň, ani batožinu nenechávajte pohodenú len tak pri posteli. Vkladať veci do úložného priestoru postelí alebo pod postele považujeme za tú najhoršiu možnú variantu.
  • Začnite kontrolovať priestory postele – hlavne matrace, plachty, posteľné prádlo, vnútro postele – praskliny, diery od skrutiek, záhyby čalúnení, drevené rošty proste celú konštrukciu postele. Pokračujte v obhliadke čela postele- hlavne priestor medzi čelom postele a stenou, veľmi obľúbené miesto ploštíc. Je potrebné sa sústrediť na známky trusu ( čierne bodky cca. veľkosti polovice makového zrniečka) prípadne živé jedince.
  • Je dobré pozrieť aj do nočných stolíkov, popod poličky pokiaľ sa nachádzajú nad posteľami, prípadne za obrazy zavesené v okolí postele. Pri uvedených činnostiach je dobré mať malú diódovú baterku, ale niekedy postačí ako zdroj svetla aj mobilný telefón.
  • Počas pobytu je ideálne mať niekoľko PVC vriec, do ktorých si oblečenie bezpečne zabalím a budem tak mať istotu, že aj keď som niečo prehliadol, minimalizujem možnosť, že sa ploštice dostanú do oblečenia a z dovolenky si ich zavlečiete priamo do skrine domov. Po návrate z ubytovacieho zariadenia odporúčame vyprať všetky veci aj keď neboli použité, vrátane kompletného vysatia alebo vyčistenia kufrov, tašiek atď....

Pokiaľ budete dodržiavať uvedené pravidlá, minimalizujete možnosť zavlečenia ploštice posteľnej do Vášho bytu – domu. Kto zažil podobnú skúsenosť, potvrdí že tých 20 minút vlastnej kontroly stojí za vynaloženú námahu. Veľakrát si našu pomoc a  dezinsekčný zásah  vyžiadali ubytovacie zariadenia práve na základe oznamu od ubytovaných hostí, ktorí našli ploštice vo svojej izbe.